Kiedy można podwyższyć stawkę amortyzacyjną
Wartość początkowa samochodu pomniejszy koszty w czasie krótszym niż określony w ustawach podatkowych, jeśli pojazd jest wykorzystywany na trzy zmiany lub w warunkach terenowych.
- Prowadzę biuro rachunkowe. Niektórzy moi klienci (podatnicy PIT i CIT) posiadający środki trwałe – samochody osobowe i samochody ciężarowe amortyzowane metodą liniową – chcieliby podwyższyć ustawową 20-proc. roczną stawkę amortyzacyjną. Kiedy jest to możliwe? – pyta czytelniczka.
Liniowa metoda amortyzacji środków trwałych polega na tym, że odpisów amortyzacyjnych – przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w wykazie stawek amortyzacyjnych – dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu), do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór. Suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o PIT albo art. 16 ust. 1 ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Rodzaj i okoliczności
Podwyższenie ustawowej stawki amortyzacyjnej jest uzależnione od rodzaju środka trwałego oraz od okoliczności wykorzystywania tych środków trwałych przez podatników (tak interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lipca 2010 r., IBPBI/2/423-840/ 10/AP)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta