Skan to nie faktura elektroniczna
Korzystając z e-faktur, przedsiębiorca nie tylko redukuje koszty. Zyskuje także pełny podgląd danych historycznych i sprawniejszy obieg dokumentów, co może się przekładać na płynność finansową.
Faktura determinuje prawo podatnika do potrącenia podatku naliczonego i powstanie obowiązku podatkowego w przypadkach określonych w art. 19a ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy o VAT. Faktura ma jednak znaczenie nie tylko dla podatku od towarów i usług, ale również dla podatku dochodowego, wskazującego na faktury jako dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów czy wydatków uprawniających do ulg podatkowych.
Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy o VAT faktura jest dokumentem w formie papierowej lub w elektronicznej (elektroniczna forma faktury oznacza, że dokument ma postać zdematerializowaną, stanowiąc jedynie utrwalony zbiór informacji, zapisanych lub zakodowanych w określony sposób), zawierającym ustawowo wymagane dane. Z kolei przez fakturę elektroniczną rozumie się fakturę w formie elektronicznej, wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym (art. 2 pkt 32 ustawy o VAT).
Przykład
Po wystawieniu w formacie papierowym faktura może zostać przeniesiona w formę elektroniczną, np. poprzez jej zeskanowanie, i następnie w takim formacie przesłana. Nie jest ona jednak wówczas fakturą elektroniczną.
Faktura elektroniczna powinna spełniać dodatkowe wymagania. Nie tylko musi mieć formę elektroniczną, ale powinna być również wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Faktura elektroniczna jest dokumentem od
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta