Fiskus zacznie ścigać za brak sprawozdań finansowych
Od 1 stycznia 2015 r. organy skarbowe mogą wymierzyć grzywnę za niedołączenie do rozliczenia rocznego sprawozdania finansowego. To może sugerować, że urzędy będą bacznie obserwować poczynania spółek.
Początek roku jest dla większości podmiotów prowadzących księgi rachunkowe i sporządzających na ich podstawie sprawozdania finansowe okresem wytężonej pracy. Sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone w terminie do trzech miesięcy od dnia bilansowego, określonego jako koniec roku kalendarzowego. Termin ten jest aktualny dla podmiotów sporządzających sprawozdania finansowe, sprawozdania jednostkowe podmiotów dominujących oraz sprawozdania finansowe grup kapitałowych. W tym ostatnim przypadku kumulacja prac księgowych jest uzależniona od wielkości grupy kapitałowej.
Kolejnym etapem prac nad sprawozdaniem jest – jeśli ustawa tego wymaga – poddanie sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta. Obowiązek ten dotyczy tych podmiotów, które zostały wymienione w art. 64 ustawy o rachunkowości (uor).
Uwaga! Sprawozdanie finansowe, bez względu na to, czy podlegało obowiązkowi badania, powinno być zatwierdzone w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego.
Obowiązek publikacji
Zgodnie z regulacjami ustawy o rachunkowości oraz ustaw podatkowych (zarówno CIT, jak i PIT) wymagane jest, aby sprawozdanie finansowe zostało złożone w odpowiednich publikatorach. I tak:
- podmioty, których sprawozdania finansowe nie podlegają badaniu i które nie muszą ich publikować w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta