Przedziwny świat ujemnych stóp
Jeśli programy stymulacyjne Europejskiego Banku Centralnego okażą się skuteczne, ujemne stopy procentowe nie utrzymają się długo.
Grzegorz Siemionczyk
– Funkcjonujemy w nadzwyczajnych czasach, w których zależności ekonomiczne zostały przewrócone do góry nogami wskutek ujemnych stóp procentowych. Ta sytuacja wymaga czujności. Nie ma bowiem podręcznika historii, z którego można by się w tej kwestii czegoś nauczyć – żaliła się niedawno na zgromadzeniu akcjonariuszy Annika Falkengren, szefowa szwedzkiej grupy bankowej SEB.
Szwecja to jedno z kilku państw Europy, w których banki centralne prowadzą politykę ujemnych stóp procentowych. Główna stopa Europejskiego Banku Centralnego, który odpowiada za politykę pieniężną w strefie euro, pozostaje dodatnia (0,05 proc.), ale niektóre rynkowe stopy procentowe w tym regionie spadły już poniżej zera. To nastręcza problemów bankom, urzędom podatkowym oraz... samemu EBC.
Banki dopłacą do rat?
Latem ub.r. EBC obniżył do -0,1 proc. stopę depozytową, czyli oprocentowanie nadobowiązkowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym. Kilka miesięcy później sprowadził ją do -0,2 proc. i rozpoczął skup papierów dłużnych. Ten ostatni program, znany jako QE, rozszerzył w marcu br., dodając do listy obligacje skarbowe państw eurolandu.
Wskutek tego złagodzenia polityki pieniężnej wyraźnie zmalały stawki EURIBOR, wyrażające oprocentowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta