Profity przy rozstaniu z firmą nie dla wszystkich
Pracownik, który nabył już prawo do emerytury, może być pozbawiony dodatkowej odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Nie stanowi to dyskryminacji ze względu na wiek.
Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku C-515/13 z 26 lutego 2015 r. Analizował wówczas, czy pozbawienie niektórych świadczeń pracowniczych etatowca – emeryta jest dyskryminacją ze względu na wiek w rozumieniu dyrektywy Rady 2000/78/WE o równym traktowaniu w zakresie zatrudnienia i pracy.
W czym problem
Zgodnie z duńskim prawem pracodawca rozstający się ze swoim długoletnim pracownikiem musi mu wypłacić dodatkową odprawę. W zależności od stażu pracy zwalnianego wynosi ona od jednej do trzech miesięcznych pensji. Odprawa nie przysługuje, jeżeli w dniu rozwiązania umowy pracownik może korzystać z powszechnych świadczeń emerytalnych.
Pan Landin, duński pracownik, stracił pracę, gdy miał ukończone 67 lat i od dwóch lat prawo do emerytury. Pracodawca nie wypłacił mu dodatkowej odprawy zgodnie z prawem. Pan Landin nie zgodził się z tą decyzją, uważając, że jest dyskryminowany, a przepis pozbawiający go dodatkowego świadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta