Najemca, który musi zlikwidować sklep, odliczy podatek
Kwota wypłacona na podstawie porozumienia za przedterminowe rozwiązanie umowy najmu lokalu użytkowego z powodu nierentowności prowadzonej działalności handlowej daje prawo do odliczenia VAT.
Tak uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 31 marca 2015 r. (IBPP2/443-1290 /14/ICz).
Stan faktyczny
Pod koniec grudnia 2014 r. podatnik wystąpił o interpretację dotyczącą VAT. Wyjaśnił, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży detalicznej towarów spożywczych, w formie sklepów samoobsługowych. Punkty są lokowane w wynajmowanych w tym celu lokalach użytkowych. Z wniosku wynikało, że w lutym 2012 r. przedsiębiorca zawarł umowę najmu lokalu użytkowego na pięć lat liczonych od dnia jej podpisania do 3 lutego 2017 r., z możliwością rozwiązania stosunku najmu tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w umowie. Umowa najmu nie zawiera zapisu o możliwości jej rozwiązania z zachowaniem okresu wypowiedzenia, a także zapisu o ewentualnym odszkodowaniu.
Z uwagi na nierentowność prowadzonej działalności handlowej w tym lokalu i systematycznie osiąganą stratę mężczyzna zadecydował o likwidacji placówki handlowej.
Wyrokiem z listopada 2014 r. sąd rejonowy zasądził od niego na rzecz wynajmującego należności z tytułu zaległego czynszu za trzy miesiące. Sąd wskazał w uzasadnieniu, że umowa najmu nadal łączy strony toczącego się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta