Portfel z przewagą akcji krajowych i zagranicznych
W długoterminowych portfelach inwestycyjnych eksperci radzą zwiększyć udział akcji ze strefy euro oraz papierów korporacyjnych kosztem obligacji skarbowych.
kinga Żelazek
Akcje z rynków europejskich, polskie akcje małych i średnich firm, obligacje korporacyjne oraz instrumenty rynku pieniężnego przez najbliższe trzy– cztery kwartały powinny mieć największy udział w zrównoważonym portfelu inwestora – uważają analitycy. Natomiast lepiej z niego usunąć długoterminowe obligacje skarbowe z rynków rozwiniętych i rynku polskiego. Należy także zredukować udział akcji z krajów Ameryki Łacińskiej. Te walory mają niewielkie szanse na wzrost.
W portfelu zrównoważonym długoterminowym (dziesięć lat), w którym udział akcji średnio wynosi tyle samo co papierów bezpiecznych (50 do 50), w tym roku analitycy radzą zwiększyć o 10 proc. część akcyjną kosztem papierów dłużnych, tak aby proporcje instrumentów ryzykownych do bezpiecznych wyniosły 60 do 40 proc. Taka zmodyfikowana struktura portfela powinna się dobrze sprawdzić w obecnej sytuacji rynkowej i w tym roku przynieść stosunkowo atrakcyjną stopę zwrotu.
Strefa euro, ale także USA
Zdaniem analityków akcje ze strefy euro to obecnie jeden z najważniejszych składników portfela inwestycyjnego. Niskie stopy procentowe, tanie surowce, program dodruku pieniądza prowadzony przez Europejski Bank Centralny i euro słabsze względem innych walut – wszystko to sprzyja poprawie wyników finansowych europejskich spółek, a tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta