Organ ma obowiązek uzasadnić decyzję
Jeśli podatnik stwierdzi, że urząd nie wyjaśnił swojego rozstrzygnięcia lub nie pouczył o prawie do odwołania, to ma prawo złożyć wniosek o uzupełnienie treści pisma. Ma na to 14 dni od doręczenia.
Nasza firma otrzymała decyzję naczelnika urzędu skarbowego. Uważamy, że organ w sentencji wpisał jasno swoje stanowisko, a z uzasadnienia to już takie jasne nie jest. Zachodzi tu pewna niespójność. To chyba nie jest prawidłowe. Co powinno być w uzasadnieniu? Jak powinniśmy zareagować w tej sytuacji? – pyta czytelniczka.
Zgodnie z art. 210 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) jednym z obligatoryjnych elementów decyzji jest uzasadnienie faktyczne i prawne.
Uzasadnienie faktyczne decyzji zawiera w szczególności wskazanie faktów, które organ uznał za udowodnione, a także dowodów, którym dał wiarę, oraz przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności. Uzasadnienie prawne zawiera wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji z przytoczeniem przepisów prawa.
Organ podatkowy może wyjątkowo odstąpić od przedstawienia uzasadnienia decyzji, jeśli decyzja uwzględnia w całości żądanie strony. Nie dotyczy to przypadków, gdy decyzja jest wydana wskutek odwołania lub na podstawie której przyznano ulgę w zapłacie podatku.
Ma duże znaczenie
Organ podatkowy powinien się ustosunkować do podnoszonych przez stronę argumentów. Brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta