Umowa nie podważy skutków transferu
Jeśli przejmujący zakład produkcyjny uzyska władztwo nad majątkiem lub elementami przejmowanego zakładu, dojdzie równocześnie do pozyskania przez tę firmę pracowników, niezależnie od woli stron stosunku pracy i uzgodnień podmiotów.
Ryszard Sadlik
Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu lub jego określonej części powoduje istotne skutki prawne dla zatrudnionych tam pracowników. Firmy uczestniczące w transferze nie mogą wyłączyć tych skutków. Nie sposób także umówić się, że przejmą personel, jeśli faktycznie nie spełnią warunków określonych w kodeksie pracy.
Z mocy prawa
Skutki przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę określa art. 231 § 1 k.p. Zgodnie z nim nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych, którzy pracują na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na mocy powołania lub mianowania). Wtedy bowiem przejmujący zakład nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz musi im zaproponować nowe warunki pracy i płacy. Zasadniczo w razie zmiany pracodawcy na podstawie art. 231 § 1 k.p. dochodzi do przejęcia przez nowego pracodawcę wszystkich majątkowych i niemajątkowych praw i obowiązków wynikających z istniejących stosunków pracy. Natomiast przy przejęciu przez nowego pracodawcę tylko części zakładu za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed transferem tej części pracodawcy dotychczasowy i nowy odpowiadają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta