Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa nie podważy skutków transferu

23 kwietnia 2015 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Jeśli przejmujący zakład produkcyjny uzyska władztwo nad majątkiem lub elementami przejmowanego zakładu, dojdzie równocześnie do pozyskania przez tę firmę pracowników, niezależnie od woli stron stosunku pracy i uzgodnień podmiotów.

Ryszard Sadlik

Przejęcie przez nowego pracodawcę zakładu lub jego określonej części powoduje istotne skutki prawne dla zatrudnionych tam pracowników. Firmy uczestniczące w transferze nie mogą wyłączyć tych skutków. Nie sposób także umówić się, że przejmą personel, jeśli faktycznie nie spełnią warunków określonych w kodeksie pracy.

Z mocy prawa

Skutki przejęcia zakładu lub jego części przez nowego pracodawcę określa art. 231 § 1 k.p. Zgodnie z nim nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Nie dotyczy to tylko tych, którzy pracują na innej podstawie niż umowa o pracę (np. na mocy powołania lub mianowania). Wtedy bowiem przejmujący zakład nie wchodzi z mocy prawa w dotychczasowe stosunki pracy, lecz musi im zaproponować nowe warunki pracy i płacy. Zasadniczo w razie zmiany pracodawcy na podstawie art. 231 § 1 k.p. dochodzi do przejęcia przez nowego pracodawcę wszystkich majątkowych i niemajątkowych praw i obowiązków wynikających z istniejących stosunków pracy. Natomiast przy przejęciu przez nowego pracodawcę tylko części zakładu za zobowiązania wynikające ze stosunku pracy powstałe przed transferem tej części pracodawcy dotychczasowy i nowy odpowiadają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10123

Wydanie: 10123

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament