Potrzebna jest zgoda inwestora na podwykonawcę
Przedsiębiorca, który nie otrzymał wynagrodzenia za roboty budowlane od zleceniodawcy, może zgłosić żądanie zapłaty bezpośrednio do inwestora. Będzie ono skuteczne, jeśli inwestor wyraził zgodę na wykonywanie prac przez kolejnego kontrahenta.
Zawierający umowę z podwykonawcą oraz inwestor i wykonawca ponoszą solidarną odpowiedzialność za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę. Ta zasada odpowiedzialności znajdzie zastosowanie, kiedy inwestor wyrazi zgodę na podwykonawcę. Na podstawie art. 6471 § 2 k.c. do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy. Wielu przedsiębiorców nie otrzymuje jednak zapłaty od inwestora. Podwykonawca w toku prac liczy bowiem na to, że jego umowa została przedstawiona inwestorowi, co w rzeczywistości nie ma miejsca.
Jakie zachowanie
Zgoda inwestora może być wyrażona przez każde zachowanie, które ujawnia je w sposób dostateczny (art. 60 k.c.), niezależnie od tego zgodę uważa się za wyrażoną w razie ziszczenia się przesłanek określonych w art. 6471 § 2 zdanie drugie k.c....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta