Chiny i Kazachstan to nowe kierunki ekspansji firm
Wyniki firm regionu dynamicznie rosną. Przedsiębiorcy nie tylko coraz więcej wysyłają za granicę, ale i podbijają nowe kraje.
Artur osiecki
– Teraz nasz region odpowiada za 3 proc. polskiego eksportu. Wynik roku 2013 to 4,5 mld euro. Nasz eksport szybko rośnie, bo jeszcze w roku 2008 zanotowaliśmy tylko 2,78 mld euro – mówił podczas gali w Szczecinie Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Region notuje w tej dziedzinie wzrost. Dynamika jest znacząca, ale – jak przyznaje marszałek – wciąż jest wielkie pole do popisu.
– Naszą flagową dziedziną eksportową była dotychczas produkcja mebli. Głównie dlatego, że 35 proc. powierzchni regionu to lasy. Naszą domeną jest wciąż produkcja okrętów, w tym dla Norwegii. Nasze główne rynki to Niemcy (prawie 29 proc. eksportu), kraje skandynawskie i Wielka Brytania – wyliczał Geblewicz.
Wskazał też nowe kierunki, takie jak Kazachstan i Chiny.
Przyznanie nagród najlepszym zachodniopomorskim eksporterom zbiegło się z wizytą w Szczecinie misji gospodarczych z Turkmenistanu i Algierii. Kontrahenci z tej ostatniej są żywotnie zainteresowani importem polskiej żywności.
Jak mówił marszałek, w latach 2014–2020 na wsparcie proeksportowe władz regionu mogą liczyć przedsiębiorcy działający w branżach związanych z tzw. regionalnymi inteligentnymi specjalizacjami, którymi na Pomorzu Zachodnim są: biogospodarka, działalność morska i logistyka, branża maszynowa i konstrukcyjna oraz turystyka i sport....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta