Kraków rośnie na usługach dla biznesu
Nawet 200 tys. osób mogą zatrudniać w 2025 roku centra zaawansowanych usług biznesowych w stolicy Małopolski.
Anita Błaszczak
Capgemini, Comarch, Delphi, IBM, Motorola, Shell, State Street Bank i UBS – to niektórzy z czołówki pracodawców w sektorze zaawansowanych usług dla biznesu oraz IT w Krakowie zatrudniający co najmniej 1000 osób. Jednak lista działających w tym sektorze firm liczy już ponad 100 pozycji i stale się wydłuża. Co roku w stolicy Małopolski pojawiają się nowi inwestorzy (w zeszłym roku 11), a wraz z nimi nowe miejsca pracy.
Lider w Europie
– W ostatnich pięciu latach średnie tempo wzrostu zatrudnienia wynosiło 19 proc. rocznie – podkreśla Andrew Hallam, sekretarz generalny i założyciel krakowskiego stowarzyszenia ASPIRE, które zrzesza prawie 140 firm z sektora IT i zaawansowanych usług biznesowych. Według jego danych na koniec zeszłego roku w centrach usług BPO/SSC oraz IT w Krakowie pracowało już ponad 38 tys. osób – prawie dziesięciokrotnie więcej niż w 2005 roku.
Jak jednak twierdzi szef ASPIRE, potencjał Krakowa, który może się stać pierwszą europejską superlokalizacją, jest dużo większy. Jeśli utrzyma się obecne tempo rozwoju – w ciągu pięciu lat zatrudnienie może sięgnąć 90 tys., a za dziesięć lat sektor może liczyć nawet 200 tys. pracowników.
Nowych inwestorów przyciąga już teraz wysoka pozycja miasta w międzynarodowych rankingach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta