List intencyjny to więcej niż zamiar stron przyszłej umowy
Warto, by przedsiębiorcy przed zawarciem umowy w specjalnym dokumencie spisywali wyniki swoich ustaleń biznesowych dokonanych podczas negocjacji z kontrahentem.
List intencyjny, Letter of Intent, Head of Terms czy memorandum of under standing, protocol d'accord – tak najczęściej w obrocie nazywają się dokumenty, w których strony spisują wyniki swoich ustaleń biznesowych, które mają stanowić podwaliny wspólnego przedsięwzięcia. Dokument ten pojawia się najczęściej na wstępnym etapie rozmów pomiędzy stronami, które chcą się umówić na przyszłość. Jest więc on wyrazem pozytywnego zamiaru zakończenia negocjacji, tj. doprowadzenia do podpisania umowy. Wśród listów intencyjnych można wyróżnić:
- organizujące sposób prowadzenia rozmów i nadające ramy prawne negocjacjom,
- przygotowujące zawarcie negocjowanego kontraktu.
Kiedy się przydają
Listy intencyjne towarzyszą zwłaszcza długim i złożonym negocjacjom dotyczącym takich przedsięwzięć, jak: umowy długoterminowe, fuzje, nabycie przedsiębiorstwa czy też zakup dużych partii towarów. Służą przede wszystkim usprawnieniu całego procesu negocjacyjnego danego przedsięwzięcia, stanowią punkt wyjścia opisujący kluczowe warunki dla stron.
Bardzo często też list intencyjny jest formułowany przez jedną tylko ze stron, która określa w nim zamiar (intencję) przystąpienia do danego przedsięwzięcia i jest listem skierowanym do innej osoby. Potwierdzenie akceptacji tego zamiaru następuje na odesłanej kopii listu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta