Uwięzieni w bańce Facebooka
Algorytmy sieci społecznościowych filtrują treści, które dla nas wyświetlają. Ale gorszymi cenzorami jesteśmy my sami.
Czy takie sieci jak Facebook czy Google+ ograniczają nasz dostęp do informacji niezgodnych z naszymi przekonaniami? A jeśli tak, to czy takie działanie nie ogranicza swobody dyskusji – szczególnie istotnej w kwestiach dyskusji światopoglądowej i demokratycznych wyborów?
Sprawa kształtowania postaw przez sieci społecznościowe jest na tyle poważnym zjawiskiem, że postanowili się nią zająć naukowcy. W dzisiejszym wydaniu prestiżowego „Science" troje specjalistów opisuje analizę zachowań ponad 10 mln użytkowników Facebooka obserwowanych od lipca 2014 roku do stycznia 2015 roku. Informacje o nich oczywiście pozbawiono szczegółów pozwalających zidentyfikować konkretne osoby.
„Obfitość treści w internecie daje użytkownikom ogromne możliwości wyboru, przesuwając funkcję decydowania o tym, co widzimy – z tradycyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta