Skutki zgłoszenia żądania wyłączenia wspólnika
Zgłoszenie przez wspólników spółki z o.o. żądania wyłączenia wspólnika ze spółki na podstawie art. 266 k.s.h. stanowi o powstaniu na płaszczyźnie prawa procesowego współuczestnictwa w sporze.
Ma ono charakter współuczestnictwa materialnego jednolitego koniecznego, z którego wynika, że cofnięcie pozwu przez jednego ze wspólników wymaga dla swej skuteczności zgody pozostałych wspólników, którzy żądają wyłączenia.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 5 lutego 2014 r., V CSK 156/13.
Powodowie (większościowi wspólnicy spółki z o.o.) wnieśli powództwo o wyłączenie pozwanej (również wspólniczki spółki z o.o.) z tej spółki. Następnie jeden z powodów złożył pismo procesowe, w którym cofnął powództwo bez zrzeczenia się roszczenia, uzasadniając to jego bezzasadnością i sprzecznością z interesem spółki z o.o. oraz z interesem pozwanej. Pełnomocnik pozwanej wyraził zgodę na cofnięcie powództwa.
Wobec cofnięcia powództwa przez jednego ze wspólników sąd okręgowy oddalił powództwo w całości, uzasadniając to treścią art. 266 kodeksu spółek handlowych. Drugi wspólnik, który nie cofnął powództwa, złożył apelację od wyroku sądu okręgowego. Rozpoznając apelację, sąd apelacyjny wskazał na współuczestnictwo konieczne jednolite po stronie powodowej (art. 72 § 2 kodeksu postępowania cywilnego), co oznacza na gruncie art. 266 k.s.h. konieczność występowania w sprawie wszystkich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta