W jaki sposób można skutecznie uchylić uchwałę wspólników
PRAWO HANDLOWE | Uchwała udziałowców spółki z o.o., która jest sprzeczna z jej umową bądź dobrymi obyczajami i jednocześnie godzi w jej interesy lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, może być zaskarżona. Trzeba tylko wytoczyć powództwo o jej uchylenie przeciwko spółce.
Dopuszczalne są warianty: uchwała jest sprzeczna z umową spółki i równocześnie godzi w jej interesy albo jest niezgodna z zapisami kontraktu podmiotu oraz skierowana jest na pokrzywdzenie udziałowca, albo jest sprzeczna z dobrymi obyczajami i uderza w interesy spółki, albo przeczy dobrym obyczajom i ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, albo jest sprzeczna z umową podmiotu i dobrymi obyczajami oraz godzi w interesy spółki, albo jest sprzeczna z umową podmiotu i dobrymi obyczajami, a ponadto ma na celu pokrzywdzenie wspólnika, ewentualnie zaskarżona uchwała łączy w sobie wszystkie powołane elementy.
Kto może
Legitymację czynną do zgłoszenia omawianego pozwu mają:
1) zarząd, rada nadzorcza, komisja rewizyjna oraz członkowie tych gremiów,
2) wspólnik, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu,
3) wspólnik bezzasadnie niedopuszczony do udziału w zgromadzeniu udziałowców,
4) wspólnik, który nie był obecny na zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania zebrania udziałowców lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad,
5) w przypadku pisemnego głosowania wspólnik, którego pominięto przy głosowaniu lub który nie zgodził się na głosowanie pisemne albo też który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta