Co się zmieni w VAT od 1 lipca
Nowelizacja zasad korzystania z ulgi na złe długi, podniesienie wysokości kaucji gwarancyjnej i rozszerzenie listy towarów objętych odpowiedzialnością solidarną to tylko niektóre zmiany, które wejdą w życie już za nieco ponad dwa tygodnie.
Zdzisław Modzelewski
Niniejszy artykuł rozpoczyna trzyczęściowy cykl, w którym kompleksowo omówione będą zmiany, jakie zostały wprowadzone nowelizacją ustawy o VAT. Tytułem przypomnienia: 4 maja br. została opublikowana ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych (DzU z 2015 r., poz. 605). Ustawa ta wchodzi w życie 1 lipca br., ale niektóre jej przepisy będą obowiązywały dopiero od 1 stycznia 2016 r. Nowe przepisy wprowadzają przełomowe zmiany w zakresie stosowania odwrotnego obciążenia (lipiec 2015 r.) oraz odliczania podatku naliczonego tzw. prewspółczynnikiem (styczeń 2016 r.), którym zostaną poświęcone dwie kolejne części. Dzisiaj zajmiemy się pozostałymi zmianami, które mają zdecydowanie mniejsze znaczenie, ale nie pozostają obojętne dla praktyki podatkowej przedsiębiorców.
Gdy kontrahent nie płaci
Ustawodawca wreszcie z korzyścią dla podatników znowelizował dwie regulacje dotyczące ulgi na złe długi: jedna dotyczy podatnika (wierzyciela), a druga – nabywcy (dłużnika). Obie są konsekwencją naruszania przez obecne przepisy tzw. zasady neutralności. Obecnie bowiem fiskus niejako dodatkowo korzysta na tej uldze finansowo, chociaż nie powinien.
Po stronie wierzyciela...
Zmiana ta (uchylenie art. 89a ust. 7 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta