Czy rekompensata poniesionej straty jest przysporzeniem
Wyrównanie szkody, którą poniosła spółka w związku z atakiem hakerskim, nie jest dla niej przysporzeniem majątkowym w części, w jakiej wydatki związane z tym zdarzeniem nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 13 stycznia 2015 r. (IPTPB3/ 423-336/14-5/IR).
W ramach prowadzonej działalności spółka nabywa towary od dostawców z siedzibą w Chinach. Standardowym wymogiem do rozpoczęcia realizacji zamówienia jest pełna przedpłata. W 2014 r. spółka padła ofiarą przestępstwa internetowego. Z powodu włamania hakerskiego do serwera jednego ze swoich kontrahentów zrealizowała przelewy za dostawy na sfałszowany numer rachunku bankowego. Fakt popełnienia przestępstwa został przez spółkę zgłoszony odpowiednim władzom polskim oraz chińskim. W sprawie zostało wszczęte postępowanie. Ze względu na dobre relacje biznesowe chiński kontrahent zawarł ze spółką porozumienie, na mocy którego wypłacił spółce rekompensatę w wysokości 50 proc. utraconej przez nią kwoty. Spółka nie zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów tej części straty z tytułu wyłudzenia, która nie została pokryta rekompensatą otrzymaną od kontrahenta. Pozostała część poniesionej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta