Cierpliwość adwokatów się wyczerpała
O partyjnych kandydatach do Trybunału Konstytucyjnego, sprawach prowadzonych za 60 zł i kontroli korespondencji między obrońcą a zatrzymanym opowiada prezes Naczelnej Rady Adwokackiej w rozmowie z Katarzyną Borowską.
Rz: Czy rzeczywiście możliwy jest adwokacki bunt?
Andrzej Zwara: W środowisku atmosfera jest coraz bardziej napięta. W kontekście działań polityków to zrozumiałe. Docierają nawet do nas postulaty dotyczące formy ewentualnego protestu. Wnikliwie je rozważamy. Będziemy o nich rozmawiać podczas posiedzenia Naczelnej Rady Adwokackiej 27 czerwca.
Jakie to mogą być formy?
Nie chciałbym tu nic przesądzać. Adwokaci zgłaszają różne postulaty, np. niewyznaczania osób do spraw z urzędu, protestów pod Kancelarią Premiera i inne. Te postulaty rozważy NRA.
Co tak wzburzyło adwokatów? Czy chodzi przede wszystkim o niskie stawki za sprawy z urzędu?
Przede wszystkim chodzi o nastawienie rządzących do spraw, które są dla nas ważne. W tym i stawki oczywiście, ale nie wyłącznie. W tym rządzie rozmawiamy już z trzecim ministrem sprawiedliwości. Mamy wrażenie totalnego chaosu decyzyjnego. Wyjątkowo drażliwa jest dla nas chociażby kwestia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wspieraliśmy od początku prezydencki projekt, który m.in. dawał wydziałom prawa i samorządom zawodów zaufania publicznego możliwość zgłaszania kandydatów na sędziów TK. Chodziło tylko o prawo zgłaszania kandydatów, samych sędziów i tak wybiera przecież Sejm. Podczas prac sejmowych ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta