Sam wpis w książce nadawczej nie wystarczy, aby obniżyć VAT
Posiadanie jedynie wpisu w książce nadawczej dokumentującego wysyłkę listu zwykłego wraz z fakturą korygującą, bez innych dowodów, np. przelewów odzwierciedlających korektę podatku należnego, nie jest wystarczające, aby spółka mogła obniżyć podstawę opodatkowania.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 kwietnia 2015 r. (III SA/Wa 2686/14).
Spółka zajmująca się ochroną osób i dozorem mienia postanowiła zmienić sposób doręczania faktur korygujących osobom fizycznym z wysyłki listem poleconym na list zwykły. Potwierdzeniem wysłania miał być odpowiedni wpis w książce nadawczej. Spółka zadała pytanie, czy wpis w książce nadawczej, dokumentujący wysyłkę listu zwykłego wraz z fakturą korygującą do osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, dokumentuje próbę doręczenia faktury korygującej, o której mowa w art. 29a ust. 15 pkt 4 ustawy o VAT. W ocenie spółki jedynym warunkiem obniżenia podatku należnego w wyniku korekty jest wykazanie, że korekta faktycznie miała miejsce (nie jest tylko pozorna). W konsekwencji, w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wystarczającym dowodem potwierdzającym próbę wysłania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta