Do przychodów z praw majątkowych stosuje się metodę kasową
Przychód z otrzymanej w darowiźnie wierzytelności pieniężnej będącej wynagrodzeniem za zbycie udziałów w spółce powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 26 marca 2015 r. (IBPBII/1/ 4511-11/15/BP).
Stan faktyczny będący przedmiotem oceny obejmował szereg czynności cywilnoprawnych, których ekonomicznym skutkiem było zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez osobę fizyczną. W pierwszej kolejności osoba fizyczna zawarła umowę sprzedaży udziałów w spółce. Następnie przeniosła swoje prawa i obowiązki sprzedawcy wynikające z tej umowy na rzecz innej spółki. Jako wynagrodzenie za przeniesienie praw i obowiązków sprzedawcy otrzymała wierzytelność pieniężną. Wierzytelność tę przekazała później w drodze darowizny na rzecz innej osoby fizycznej. Następnie spółka przejmująca prawa i obowiązki sprzedawcy rozwiązała umowę sprzedaży. W konsekwencji doszło do zwrotnego przeniesienia na jej rzecz udziałów, będących przedmiotem sprzedaży.
Wątpliwość, która powstała po stronie obdarowanego, dotyczyła momentu powstania przychodu z wierzytelności otrzymanej w drodze darowizny. Obdarowany zadał pytanie, czy przychód w PIT powstanie u niego z chwilą nadejścia terminu wymagalności wierzytelności czy z chwilą otrzymania zapłaty. Zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta