Jak dobrze podzielić nieruchomość, aby ją korzystnie sprzedać
BIZNES | Przedsiębiorca, który jest właścicielem dużej działki, może podzielić ją na kilka mniejszych, wtedy spienięży grunt z większym zyskiem. Nie jest to jednak takie proste.
Renata Krupa-Dąbrowska
Przy podziale trzeba przebrnąć przez dość długotrwałą procedurę administracyjną. Decyzję w tej sprawie wydaje wójt (burmistrz, prezydent miasta). Zanim jednak złoży się do niego wniosek, niezbędny jest wstępny plan podziału.
Co to jest wstępny plan
Plan przygotowuje się na podstawie mapy zasadniczej lub kopii mapy katastralnej, uzupełnionej o niezbędne elementy zagospodarowania terenu (mapy można uzyskać w powiatowych lub miejskich ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej).
Przedsiębiorca może przygotować plan samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać, że powinien on zawierać następujące elementy (§ 3 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia 2004 r. w sprawie trybu i sposobu dokonywania podziałów nieruchomości):
- granice nieruchomości podlegającej podziałowi,
- oznaczenie nieruchomości (oraz jej powierzchnię) według danych z ewidencji gruntów i budynków oraz księgi wieczystej, a w razie jej braku – innych dokumentów,
- naniesione w kolorze czerwonym granice projektowanych do wydzielenia działek gruntu,
- przedstawioną w formie graficznej w kolorze czerwonym lub w formie opisowej propozycję zapewnienia nowym działkom dostępu do drogi publicznej.
Jeżeli podział dotyczy zabudowanej nieruchomości i spowoduje także podział budynku, granica działek musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta