Spółdzielców czekają zmiany
W efekcie wdrożenia unijnych dyrektyw w sektorze zostaną wprowadzone nowe formy zrzeszeń.
Monika Krześniak- -Sajewicz
Na koniec 2014 r. działało w Polsce 565 banków spółdzielczych, z czego 204 były zrzeszone w SGB-Banku, a 360 w BPS. Krakowski Bank Spółdzielczy od lat działa jako niezrzeszony.
W 2014 r. ubyło sześć BS w efekcie dobrowolnych połączeń. Natomiast pod koniec kwietnia 2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała o przejęciu BS w Zawierciu przez Śląski Bank Spółdzielczy Silesia w Katowicach. Był to pierwszy taki przypadek w sektorze od 2005 r.
Zatrudnienie w bankach spółdzielczych nieznacznie się zmniejszyło (o 0,4 proc.) i na koniec ub. roku w sektorze było ponad 32,9 tys. etatów. Sieć oddziałów jest stabilna i na koniec 2014 r. było 4810 placówek.
Według danych KNF łączny zysk netto sektora BS za 2014 r. wyniósł ponad 770 mln zł i wzrósł o blisko 4 proc. Osiem banków poniosło stratę netto w łącznej kwocie 10,5 mln zł. Na lekką poprawę wyniku wpłynął dużo silniejszy spadek kosztów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta