Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Augustów przygotował Gołą Zośkę

26 czerwca 2015 | Ekonomia
Mikołajki planują inwestycje w oczekiwaniu na kolejne unijne dotacje
źródło: 123RF
Mikołajki planują inwestycje w oczekiwaniu na kolejne unijne dotacje

W oczekiwaniu na dotacje samorządy planują rozbudowę szlaków rowerowych, nadbrzeży i plaż.

Grzegorz łyś

Pasażerowie statków Żeglugi Augustowskiej pływających po jeziorze Rospuda i kajakarze od niepamiętnych czasów wypatrują na brzegu półwyspu Goła Zośka nagiej dziewczyny lub przynajmniej śladów jej obecności. Im bardziej się starają ją dostrzec, tym bardziej jej nie widać. Ale w tym roku wreszcie się pojawi. Na lipiec planowane jest odsłonięcie posągu Gołej Zośki autorstwa pochodzącego z Augustowa artysty rzeźbiarza Waldemara Dziekońskiego.

Realistyczna, naturalnej wielkości kobieca postać z jasnego piaskowca stanie na tle falujących trzcin z głową zwróconą w stronę niedalekiego miasta. Goła Zośka, córka leśniczego, która zakochała się w carskim oficerze, została posądzona w 1812 r. o szpiegowanie dla Rosjan i, po zdarciu z niej sukni, powieszona na półwyspie przez żołnierzy Napoleona.

Legenda ta, rodem jakby z romantycznych ballad i romansów, podtrzymywana jest opowieściami o duchu dziewczyny błąkającym się nocą na brzegu jeziora.

Posąg na półwyspie, ulubionym miejscu wakacyjnym zwłaszcza młodzieży i studentów, stanie się z pewnością wielką atrakcją turystyczną i może się okazać jedną z najbardziej trafionych i rentownych inwestycji w historii Augustowa.

Powstał z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10176

Wydanie: 10176

Spis treści
Zamów abonament