Gratyfikacji za staż można dochodzić przed sądem
Zawarcie z podwładnym porozumienia o zrzeczeniu się nagrody jubileuszowej jest sprzeczne z prawem pracy i przez to nieważne.
Nagroda jubileuszowa to szczególny przywilej pracowników. Nie ma charakteru powszechnego, gdyż dotyczy tylko tych, dla których świadczenie to przewidują normy branżowe lub przepisy zakładowe.
Prawo do nagrody jubileuszowej pracodawca może ustanowić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania czy nawet w umowie o pracę konkretnego etatowca. Zazwyczaj otrzymanie jubileuszówki zależy od spełnienia kryteriów obiektywnych. Zwykle chodzi o określony staż pracy. Dlatego przyjmuje się, że ma ona cechy premii i jest częścią wynagrodzenia za pracę w rozumieniu art. 78 k.p. Oznacza to, że jubileuszówka, jeżeli przewidują ją przepisy płacowe, nie należy do innych świadczeń związanych z pracą, lecz mieści się w pojęciu „wynagrodzenia za pracę".
Z gwarancjami
Ma to istotne konsekwencje dla jej ochrony. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść go...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta