Decyduje data przyjęcia opłaty przez pocztę
Datą uiszczenia opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu wnoszonej w postaci wpłaty gotówkowej w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej S.A.) jest data przyjęcia tej wpłaty przez operatora.
Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 26 lutego 2014 r., III CZP 112/13.
Sąd rejonowy zawiesił postępowanie na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) w związku z niewykonaniem przez pełnomocnika wnioskodawców zarządzenia dotyczącego wskazania osób zainteresowanych, tj. spadkobierców właścicieli nieruchomości objętej wnioskiem, ujawnionych w księdze wieczystej.
Zażalenie wnioskodawczyni i uczestników na to postanowienie zostało przez sąd odrzucone, gdyż skarżący nie uiścili w terminie należnej opłaty, przy czym jednocześnie sąd rejonowy oddalił wniosek wnioskodawczyni i uczestników o rozłożenie należności z tytułu opłaty na raty.
Wnioskodawczyni i uczestnicy zaskarżyli zażaleniem postanowienie o odmowie rozłożenia należności z tytułu opłaty sądowej na raty, w związku z czym sąd wezwał skarżących do uiszczenia opłaty od zażalenia, a następnie – postanowieniem – odrzucił to zażalenie, stwierdziwszy, że należna opłata nie została uiszczona. W zażaleniu na to postanowienie wnioskodawczyni i uczestnicy zarzucili, że należną opłatę uiścili w ustawowym terminie, tj. 8 marca 2013 r., co potwierdzili przedstawiając kopię dowodu wpłaty, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta