Biznesmen ma uprawnienia do zrobienia kopii akt ze śledztwa
PRocedura KARNa GOSPODARCZa | Strona, czyli np. przedsiębiorca, jego obrońcy i pełnomocnicy mogą przeglądać zgromadzony materiał dowodowy. Jest to odstępstwo od zasady tajności, która dominuje w postępowaniu przygotowawczym.
Organy ścigania, jak np. policja i Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także prokuratury, każdego roku prowadzą tysiące spraw o charakterze gospodarczym. Wiele postępowań o te kategorie przestępstw toczy się również przed polskimi sądami. W większości takich postępowań w charakterze jednej ze stron – podejrzanego (oskarżonego) albo pokrzywdzonego – występują przedsiębiorcy czy osoby reprezentujące spółki prawa handlowego. Z tego tytułu mają oni wiele obowiązków procesowych, ale także przysługują im pewne prawa. Jednym z takich uprawnień jest dostęp do materiałów prowadzonego postępowania.
Legalne fotokopie
W toku prowadzonego postępowania przygotowawczego akta sprawy pozostają w dyspozycji prokuratora. Nie oznacza to jednak, że strony tego postępowania, a więc pokrzywdzony czy podejrzany, nie mają prawa zapoznawać się ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Zgodnie z art. 156 § 5 kodeksu postępowania karnego strony, obrońcy, pełnomocnicy i przedstawiciele ustawowi mają prawo wglądu w akta sprawy. Uprawnienie to może być realizowane w toku prowadzonego postępowania przygotowawczego, ale także już po jego zakończeniu. Jest to odstępstwo od zasady tajności, która dominuje na etapie postępowania przygotowawczego.
Realizacja uprawnienia do wglądu w akta sprawy odbywa się nie tylko poprzez możliwość zapoznawania się przez te osoby z treścią dokumentów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta