Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie i po co spotykają się wspólnicy

01 lipca 2015 | Dobra Firma | Karolina Kocemba

PRAWO HANDLOWE | Każde zawiadomienie czy ogłoszenie 
o zwołaniu zgromadzenia powinno zawierać oznaczenie: dnia, godziny, miejsca odbycia, a także jego porządek obrad.

Co do sposobu oznaczenia terminu, to ustawa precyzuje, że nie wystarczy wskazać dzień, ale trzeba też podać konkretną godzinę.

Kiedy, w którym miejscu i w jakim celu

Oznaczenie dnia następuje poprzez wskazanie konkretnego dnia kalendarzowego. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych zwyczajne zgromadzenie wspólników albo zwyczajne walne zgromadzenie powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 231 § 1 k.s.h. oraz art. 395 § 1 k.s.h.). Przy wyznaczaniu terminu zgromadzenia pamiętać też trzeba o minimalnych terminach, jakie muszą upłynąć od momentu wysłania zawiadomienia albo publikacji ogłoszenia o zwołaniu do momentu odbycia zgromadzenia (art. 238 § 1 k.s.h. oraz art. 402 § 1 i 3 k.s.h. i art. 4021 § 2 k.s.h.).

Oznaczenie godziny raczej nie wymaga komentarza. Oczywiście musi to być godzina według czasu miejsca odbycia zgromadzenia, ale ponieważ zgromadzenia muszą się odbywać na terenie Polski, to problem jest czysto teoretyczny.

Z całą pewnością komentarza wymaga oznaczenie miejsca odbycia zgromadzenia. Praktyka wskazuje, że jest to zaraz po porządku obrad najbardziej kontrowersyjny element zawiadomienia albo ogłoszenia. Dość często jest wykorzystywany do działań nielojalnych, aby uniemożliwić niektórym wspólnikom albo akcjonariuszom wzięcie udziału w zgromadzeniu. Wszystko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10180

Wydanie: 10180

Spis treści
Zamów abonament