Zysk w formie rzeczowej to nie zbycie majątku
Nie ma podstaw, żeby w rozliczeniach CIT różnicować sytuację wypłaty dywidendy pieniężnej i niepieniężnej akcjonariuszowi spółki akcyjnej. W obu przypadkach spółka nie uzyskuje z tego tytułu przychodu.
Spółka miała wątpliwości, czy wypłata przez nią dywidendy w formie rzeczowej spowoduje powstanie u niej przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Podatniczka zauważyła, że przepisy nie zawierają uregulowań szczególnych określających zasady wypłaty dywidendy rzeczowej. Dlatego skutki podatkowe takiej transakcji powinny być identyczne jak w przypadku dywidendy pieniężnej. A wypłata dywidendy pieniężnej nie ma wpływu na rozliczenie CIT podmiotu dzielącego zysk. Nie powoduje powstania ani przychodu, ani kosztu podatkowego.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem. Zauważył, że podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy w formie niepieniężnej powoduje powstanie zobowiązania spółki do zaspokojenia roszczeń akcjonariuszy. Wykonanie zobowiązania poprzez przeniesienie na nich majątku spółki prowadzi do jego wygaśnięcia. W ten sposób firma jako dłużnik zwolni się z długu, a majątek zmieni właściciela. W konsekwencji, zdaniem urzędników, spółka uzyska przychód na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.
Ostatecznie Naczelny Sąd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta