Mniej rubryk do wypełnienia, ale mniejsza wiarygodność
ZASADY | Spółka akcyjna, która zdecyduje się na skorzystanie z uproszczeń przewidzianych dla podmiotów mikro, ryzykuje zniekształcenie wyniku finansowego. Nie może stosować skorygowanej ceny nabycia ani wyceny w wartości godziwej.
Agnieszka Regulska Michał Barański
- Spółki akcyjne miały dotychczas obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego oraz dodatkowo musiały swoje sprawozdanie poddać badaniu przez biegłego rewidenta. Po nowelizacji ustawy o rachunkowości obowiązującej od września 2014 r. mogą korzystać ze znacznych uproszczeń, jeżeli spełniają status podmiotu mikro. Na co powinny uważać tego rodzaju jednostki, które rozważają, czy nie podjąć decyzji o sporządzaniu znacznie okrojonego sprawozdania przewidzianego dla jednostek mikro? – pyta czytelnik.
We wrześniu 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości (dalej: uor) będąca efektem implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34 w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Nowelizacja transponuje przepisy dyrektywy w odniesieniu do jednostek mikro, których definicję wprowadza. W uzasadnieniu do nowelizacji czytamy również, że przyjęty kierunek zmian wpisuje się w działania rządu, zmierzające do poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenia lub zniesienia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości poprzez możliwość sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki mikro....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta