Używanie samochodu w działalności mieszanej nie wpływa na CIT
ROZLICZENIA | Korzystanie z pojazdów zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych powoduje, że podatnik może odliczyć tylko połowę VAT od zakupu auta i od wydatków eksploatacyjnych. To ograniczenie nie dotyczy kosztów uzyskania przychodów.
- Prowadzę biuro rachunkowe. Znaczna część moich klientów (zarówno podatnicy CIT, jak i PIT) przyjmuje – na potrzeby VAT – że używane w działalności gospodarczej pojazdy samochodowe służą tzw. działalności mieszanej, tj. są wykorzystywane do działalności gospodarczej oraz do innych celów, w szczególności celów osobistych przedsiębiorcy lub członków jego rodziny, a także pracowników. Jak wykazywać koszty uzyskania przychodów związane z używaniem tych pojazdów (odpisy amortyzacyjne, koszty eksploatacyjne, VAT)? – pyta czytelniczka.
Od 1 kwietnia 2014 r. w ustawie o VAT funkcjonuje domniemanie, że pojazdy samochodowe (tj. pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) służą tzw. działalności mieszanej, tj. zarówno działalności gospodarczej, jak i do innych celów (np. osobistych podatnika lub pracownika).
W art. 86a ust. 1 ustawy o VAT ustawodawca wprowadził domniemanie, że pojazdy samochodowe służą działalności mieszanej, a zatem kwota podatku naliczonego od wydatków związanych z ich używaniem jest ograniczona do 50 proc. kwoty VAT.
Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące:
1) nabycia, importu lub wytworzenia tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta