Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim wbijesz pierwszą łopatę lub wyślesz wiążącą ofertę, złóż wniosek o pomoc

01 lipca 2015 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

FUNDUSZE UNIJNE | Wykazanie efektu zachęty jest konieczne, jeżeli przedsiębiorca chce skorzystać z dotacji lub innej formy pomocy ze strony państwa lub jego instytucji. Dotyczy to także wsparcia udzielanego z krajowych i regionalnych programów operacyjnych. Firma, która to zaniedba, może odejść z kwitkiem.

Efekt zachęty nie jest żadną nową inicjatywą Komisji Europejskiej. W szczególności obowiązywał on w tzw. poprzednim okresie programowania, gdy przedsiębiorcy korzystali już z unijnego wsparcia. Zatem dla tych, którzy walczyli o dotacje, czy to z programu „Innowacyjna gospodarka", czy jednego z programów regionalnych, sprawa jest znana. Dla firm, które dopiero teraz, po raz pierwszy zamierzają sięgnąć po unijne pieniądze, zapoznanie się z wymogami tego efektu jest niezwykle ważne.

W zdecydowanej większości przypadków wykazanie, że spełniło się ten efekt (zasadę), będzie bardzo proste. Z drugiej strony nie wolno tego zaniedbać, ponieważ bez udowodnienia, że efekt został spełniony, firma nie powinna otrzymać żadnego wsparcia.

Uzasadnienie dla reguły

Na czym zatem polega efekt zachęty i do czego służy? Należałoby zacząć od tego, upraszczając nieco sprawę i nie wchodząc zbytnio w szczegóły, że pomoc publiczna w Unii Europejskiej jest zakazana. Chodzi o to, że państwa nie powinny interweniować tam, gdzie panuje konkurencja i firmy, dysponując własnymi środkami, wiedzą i doświadczeniem, powinny mieć jednakowe warunki rozwoju i właśnie konkurowania. Przyznanie dotacji, ulgi, preferencyjnej pożyczki tylko jednej z nich, z pominięciem innych, może tę konkurencję zaburzać. I stąd właśnie ogólny zakaz. Jednak istnieje od niego wiele wyjątków....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10180

Wydanie: 10180

Spis treści
Zamów abonament