Jak ograniczyć ryzyko zmiany cen
finanse | Przed niekorzystnymi dla nich zmianami firmy mogą się zabezpieczyć za pomocą instrumentów pochodnych.
kinga żelazek
W ciągu ostatniego miesiąca cena kukurydzy i pszenicy na rynkach towarowych wzrosła odpowiednio o 17 proc. oraz 9 proc. Wyższe ceny tych zbóż oznaczają wzrost cen pasz, a tym samym kosztów dla producentów mięsa.
Powody do zadowolenia mają przedsiębiorstwa, dla których koszt ropy naftowej stanowi istotną pozycję w wydatkach. Cena ropy spadła w ciągu roku ze 108 do 57 dolarów za baryłkę (Brent), czyli prawie o połowę. Te przykłady pokazują, że zmienność cen surowców potrafi być bardzo wysoka, co negatywnie wpływa na stabilność wyników finansowych przedsiębiorstw.
– Ryzyko występuje zarówno w firmach wytwarzających surowiec (kopalnie, huty), u pośredników handlujących surowcami, jak i u producentów dóbr finalnych, do których wytworzenia niezbędne są surowce (np. metale) – mówi Mieczysław Krzymkowski, dyrektor Departamentu Skarbu w Alior Banku.
Ryzyko pod kontrolą
Firmy mogą zabezpieczyć ceny surowców na satysfakcjonującym poziomie, aby uzyskać stabilne przepływy pieniężne. Takie działania sprawią, że biznes będzie bardziej przewidywalny, a przedsiębiorstwu, które dzięki temu zyska na wiarygodności, łatwiej będzie uzyskać zewnętrzne finansowanie, np. w banku. Zostanie bowiem wyeliminowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta