Zjeżdżalnia zamiast schodów?
Trzy czwarte stanowisk pracy w biurowcach znajduje się w open spasie. Coraz więcej osób narzeka na takie rozwiązanie.
Jak zatem powinno wyglądać biuro, które ma sprzyjać integracji pracowników, burzy mózgów, ale jednocześnie pozwala w skupieniu pracować i dodatkowo spełnia oczekiwania młodego pokolenia? Jak urządzić wynajętą przestrzeń, aby open space nie był zmorą?
– Zadziwia mnie, jak bardzo pozwoliliśmy naszym biurom stać się nudnymi, nie sprzyjającymi pracy przestrzeniami, których symbolem stała się otwarta przestrzeń biurowa, gdzie pracuje od kilkunastu do kilkuset osób – mówi Karina Kreja, liderka strategii środowiska pracy i projektowania, ekspert firmy CBRE.
Podaje, że open space jest dominującym modelem biura – 70 proc. stanowisk pracy w nowoczesnych budynkach znajduje się w pomieszczeniach otwartych. Dzieje się tak, bo otwarta przestrzeń pozwala na efektywne wykorzystanie powierzchni. – Zalety open space, związane z pracą w grupie oraz łatwym dostępem do poszczególnych członków zespołu, nie równoważą jednak wad, z których najbardziej dotkliwymi są hałas i brak możliwości skupienia się – podkreśla Karina Kreja....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta