Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Poligamia po szwedzku

13 lipca 2015 | Publicystyka, Opinie | Jerzy M. Ferenz
Jerzy M. Ferenz
źródło: materiały prasowe
Jerzy M. Ferenz

Czy niedługo objawem dyskryminacji stanie się brak akceptacji dla zawierania ślubów z wdzięcznym łaciatym zwierzęciem albo kogutem? – pyta prawnik.

Problem związków partnerskich stał się jednym z flagowych projektów polskiej lewicy w czasie ostatniej kadencji. O osobach sprzeciwiających się ich instytucjonalizacji mówiono, że są zacofane i prezentują dyskryminujące poglądy, wręcz rodem ze „średniowiecza". Warto się jednak zastanowić, dokąd prowadzi proponowana przez środowiska LGBT droga, i starając się wyjrzeć poza horyzont, odpowiedzieć sobie, czy jest ona bezpieczna.

Za sprawą działań tych środowisk w Sejmie VII kadencji realna stała się dyskusja o realizacji ich postulatów, na przykład instytucjonalizacji związków partnerskich, penalizacji mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną czy też uregulowaniu prawnym tak zwanej zmiany płci. Aktywność w tym obszarze przejawiała większość partii politycznych: Platforma Obywatelska, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Twój Ruch.

Dyskusja toczy się wokół argumentów dotyczących wolności jednostki. Osobom, które instytucjonalizacji związków osób tej samej płci się sprzeciwiają, zarzuca się chęć ograniczenia ich praw. Przecież „miłość nie wybiera", a „każdy powinien decydować o tym, z kim chce zawrzeć związek małżeński". Jako wzór stawia się kraje, w których, obiektywnie oceniając, środowiskom LGBT udało się osiągnąć bardzo dużo.

Małżeństwa liczbowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10190

Wydanie: 10190

Spis treści
Zamów abonament