Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samowolne odejście ze stanowiska uzasadnia dyscyplinarkę

21 lipca 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

Opuszczenie pracy bez zgody przełożonego może ciężko naruszać podstawowe obowiązki służbowe i uzasadniać rozstanie bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Firma musi jednak ustalić, jakie były powody takiego zachowania pracownika i czy było ono zawinione.

Przyczyny uzasadniające rozwiązanie angażu z winy podwładnego wyczerpująco wylicza art. 52 k.p. Wśród nich najczęściej chodzi o ciężkie naruszenie przez niego podstawowych obowiązków. Te główne i powszechne wymienia art. 100 k.p. Wyraźnie zakwalifikowano do nich przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie. Nie budzi wątpliwości, że obowiązek ten narusza etatowiec, który opuszcza miejsce pracy przed zakończeniem swojej dniówki roboczej, jeśli takie zachowanie nie jest usprawiedliwione.

Stan świadomości i woli

W konkretnych okolicznościach takie samowolne opuszczenie miejsca pracy może być potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych. Tak podnosił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 22 grudnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10197

Wydanie: 10197

Spis treści
Zamów abonament