Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przerwanie wakacji przez pośredników jest ryzykowne

21 lipca 2015 | Dobra Firma | Sebastian Kryczka

FORMALNOŚCI | Przepisy nie regulują procedury związanej z odwołaniem pracownika z urlopu, ale szef powinien starać się dotrzeć bezpośrednio 
z taką informacją do podwładnego.

Sebastian Kryczka

Co do zasady pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego. Ten, kto z niego korzysta, musi jednak liczyć się z tym, że może zostać wezwany przez pracodawcę. Stanie się tak, gdy obecności podwładnego w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia wakacji. Jednak art. 167 § 1 k.p. nie precyzuje tych sytuacji. Nie wskazuje też procedury odwołania z urlopu.

Jak to zrobić

Do okoliczności, które uzasadniają odwołanie z urlopu, można zaliczyć np. potrzebę usunięcia awarii, gdy urlopowicz jest jedyną kompetentną w tym zakresie osobą. Tylko pracodawca jest właściwy do oceny, czy sytuacja wymaga wezwania pracownika do zakładu.

Przykład

Firma branży informatycznej wysłała głównego informatyka na urlop wypoczynkowy. W trakcie jego nieobecności doszło do bardzo poważnej awarii systemu komputerowego, która sparaliżowała pracę zakładu. Informatyk, który pozostał w firmie w zastępstwie urlopowicza, nie poradził sobie z naprawą. Szef odwołał głównego informatyka z urlopu. Postąpił prawidłowo – awaria była zdarzeniem nieprzewidzianym, a próby jej usunięcia przy pomocy dostępnych osób i metod zawiodły. Decyzja odwołująca pracownika z urlopu jest całkowicie usprawiedliwiona....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10197

Wydanie: 10197

Spis treści
Zamów abonament