Polski atom złapał już cztery lata opóźnienia
Energetyka | Pierwszy blok jądrowy w kraju powstanie w 2029 r. – wskazuje PGE. Rząd planował 2025.
Aneta Wieczerzak-Krusińska
Datę 2029 r. podała realizująca projekt atomowy Polska Grupa Energetyczna (PGE) w korespondencji technicznej wysłanej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Nowy termin uruchomienia siłowni jądrowej został zapisany w poddanym konsultacjom projekcie planu zaspokojenia zapotrzebowania w energię. Termin uruchomienia pierwszego bloku o mocy 600–1750 MW znacząco różni się od podanego w rządowym Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ), gdzie jest mowa o dwóch blokach o łącznej mocy 3 tys. MW w 2025 r.
Weryfikacja w 2016 r.
Poślizg wynika m.in. z konieczności przejęcia przez PGE EJ1 badań środowiskowo-lokalizacyjnych od mającej je wykonać firmy Worley Parsons (PGE zrezygnowała z niej ze względu na nieterminowość). Dlatego przetarg zintegrowany, który ma wyłonić m.in. konsorcjum dostarczające technologię i finansowanie, odbędzie dopiero pod koniec 2015 r., a nie – jak wskazywano wcześniej – na początku tego roku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta