Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urzędowe wymogi da się pogodzić z prostotą stylu

21 lipca 2015 | Prawo | Paweł Rochowicz
Magdalena Kucharska
źródło: materiały prasowe
Magdalena Kucharska

administracja | Wezwanie do zapłaty podatków napisane nieformalnym językiem może być skuteczniejsze niż tradycyjne. To wynik eksperymentu w skarbówce.

Doświadczenia z nowym formułowaniem listów do podatników przeprowadzono w maju i czerwcu w izbach skarbowych w Poznaniu i Zielonej Górze. Współpracowały one z ekspertami Banku Światowego. Pisma, w których użyto prostego zwrotu: „proszę zapłacić podatek", sprawiały, że osoby zalegające fiskusowi płaciły go szybciej i chętniej niż te, do których skierowano tradycyjne upomnienie.

Zwykłe listy zwykłym językiem

W listach wysyłanych przez poznańską i zielonogórską skarbówkę zamiast tradycyjnych urzędowo-ustawowych zwrotów użyto odwołań do przyzwoitości i obywatelskiego obowiązku. Sformułowano je w łagodnym tonie. Przywoływano np. fakt, że siedmiu na dziesięciu mieszkańców danego miasta zapłaciło już należny podatek dochodowy za ubiegły rok. „Należy Pan/Pani do tej nielicznej grupy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10197

Wydanie: 10197

Spis treści
Zamów abonament