Pozorne przyrzeczenie współpracy
List intencyjny nie nakłada na strony, które go zawarły, obowiązków dotyczących podpisania umowy o pracę. Chyba że zawiera wszystkie elementy umowy przedwstępnej.
Szybsza spłata
- Czy można dokonać potrącenia z tytułu zajęcia egzekucyjnego pracownika z jego wynagrodzenia w wysokości wyższej niż określone w art. 87 i 871 kodeksu pracy?
Kodeks pracy w art. 91 § 1 dopuszcza dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia pracownika innych niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 k.p. tylko za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie. Potrącenie z wynagrodzenia pracownika z tytułu zajęcia egzekucyjnego (innego niż alimentacyjne) podlega art. 87 § 1 k.p. Oznacza to, że zgodnie z § 4 tego przepisu potrącenia, o których mowa w pkt 2 § 1, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia (przy zachowaniu kwoty wolnej od potrąceń i przy założeniu, że nie występuje tytuł alimentacyjny do potrąceń). Zatem nawet na podstawie pisemnej zgody etatowca szef nie może dokonać potrącenia powyżej połowy wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Jeżeli pracownik obciążony tytułem egzekucyjnym chce jak najszybciej spłacić zobowiązanie, powinien się skontaktować z komornikiem, u którego może pokryć całe zobowiązanie, a ten w tej sprawie powiadomi pracodawcę.
Etat nie taki pewny
- Czy list intencyjny pracodawcy stanowi gwarancję zatrudnienia?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta