Jak zapewnić stałe dostawy
Zbyt małe zapasy gazu
Jak zapewnić stałe dostawy
W ciągu 15 lat ponaddwukrotnie wzrośnie zużycie gazu w Polsce. Obecnie magazynowe zapasy tego surowca w kraju wystarczają tylko na trzydzieści dni. Aby zmienić te niekorzystne wskaźniki, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przystąpiło do budowy podziemnych magazynów gazu. Jednym z nich jest kawernowy podziemny magazyn gazu w Przyjmie koło Mogilna (Bydgoskie) położony na trasie gazociągu Jamał-Europa Zachodnia. Mieszkańcy gminy Mogilno wiążą z tą inwestycją duże nadzieje i dostrzegają w niej koło napędowe dla rozwoju miasta i okolicznych wsi.
Najważniejszym zadaniem PGNiG, obok wydobycia gazu i jego sprowadzania, jest budowa podziemnych magazynów, których pojemność powinna osiągnąć 5, 5 miliarda metrów sześciennych w roku 2010. Obecnie istniejące, głównie w południowo-wschodniej części kraju, mają pojemność 710 milionów metrów sześciennych. Ponadto Polska wynajmuje na Ukrainie i Białorusi powierzchnię magazynową sięgającą 380 mln msześc. System magazynów zwiększa bezpieczeństwo energetyczne państwa. Są one źródłem gazu na wypadek nieprzewidzianego lub okresowego niedoboru, w szczególności podczas zimy.
Zaczęło się w ubiegłym roku
Budowa magazynów sprawnie jest realizowana w krajach Europy Zachodniej czy też na Ukrainie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta