Science fiction
Nauka nie ma pieniędzy, aparatury i pomysłów
Science fiction
Niewiele państw przeznacza na badania poniżej 1 proc. PKB. Najbogatsze: Japonia, Stany Zjednoczone czy Niemcy łożą od 2, 8 do 2, 6. Gros krajów wydaje ok. 1, 5 proc. PKB. Polska 1/ 3 tego i to nas sytuuje na odległej pozycji.
W ub. r. wskaźnik udziału wydatków budżetowych w PKB wyniósł zaledwie 0, 52 proc. W tym roku -- wg projektu ustawy budżetowej, przyjętej przez Radę Ministrów -- wyniesie ok. 0, 51 proc.
Wydatki na "głowę" naukowca są w Polsce najniższe ze wszystkich krajów OECD. Wynoszą one tylko 53 proc. tego, co przeznacza Grecja, która zajmuje najbliższą Polsce pozycję, oraz zaledwie 23 proc. średniej państw OECD i 22 proc. UE.
Minęły czasy Marii Curie-Skłodowskiej. Dziś naukowiec nie dokona światowego odkrycia w skromnej szopie. Potrzebuje skomplikowanej aparatury, dobrze oprzyrządowanego laboratorium i umysłu wolnego od trosk finansowych.
Połowa porzuciła pracę
Sytuacja polskiej nauki jest zła. Młodym, zdolnym nie opłaca się praca w uczelniach i instytutach. W okresie ostatnich 15 lat z nauki odeszło ok. 30 proc. pracowników naukowych, w samych instytutach badawczo-rozwojowych pracę porzuciło 50 proc. -- podaje Komitet Badań Naukowych w najnowszym opracowaniu "O sytuacji finansowej nauki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta