Ratyfikacja umowy SOFA
Ratyfikacja umowy SOFA
Stanisław Małecki, Piotr Pabisiak-Karwowski
Wsobotę, 8 lutego 1997 r. , wchodzi w życie ustawa z 21 listopada 1996 r. o ratyfikacji umowy między państwamistronami Traktatu Północnoatlantyckiego a innymi państwami uczestniczącymi w Programie Partnerstwo dla Pokoju dotyczącej statusu ich sił zbrojnych oraz jej protokołu dodatkowego i wiążąca się z nią, uchwalona tego samego dnia, ustawa zmieniająca osiem innych ustaw; obie ogłoszone są w Dz. U. z 24 stycznia 1997 r. nr 6, poz. 30 i 31.
Pierwsza upoważnia prezydenta do ratyfikowania umowy wymienionej w jej tytule (tzw. PfP SOFA) , sporządzonej w Brukseli 19 czerwca 1995 r.
Polska podpisała ją wraz zprotokołem dodatkowym 3 listopada 1995 r. Jest to umowa wielostronna, oparta na umowie między państwami-stronami Traktatu Północnoatlantyckiego dotyczącej statusu ich sił zbrojnych, podpisanej w Londynie 19 czerwca 1951 r. (tzw. NATO SOFA) . Celem PfP SOFA jest określenie statusu prawnego sił zbrojnych państw Organizacji Traktatu Północnoatlantackiego i sił zbrojnych państw uczestniczących w Programie Partnerstwo dla Pokoju podczas pełnienia misji zagranicznych, w związku z realizacją tego programu.
Na podstawie PfP SOFA państwa-strony umowy, którmi mogą być państwa-strony traktatu północnoatlantyckiego, zawartego w Waszyngtonie 4 kwietnia 1949 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta