Prywatyzacja bezpośrednia, czyli sprzedaż przedsiębiorstwa
Prywatyzacja bezpośrednia, czyli sprzedaż przedsiębiorstwa
Maria Anna Karwowska, Adam Krause
Jedną z form prywatyzacji wprowadzaną przez ustawę z 30 sierpnia 1996 r. okomercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 118, poz. 561 ze zm. ) jest prywatyzacja bezpośrednia w trybie sprzedaży przedsiębiorstwa.
Ten tekst jest kontynuacją rozważań o głównych nurtach prywatyzacji, przedstawionych w artykule "Prywatyzacja pośrednia i bezpośrednia" ("Rzeczpospolita" z 8 stycznia 1997 r. ). Wszystkie podane w tekście numery powoływanych artykułów odnoszą się do ustawy z 30 sierpnia 1996 r. okomercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, zwyjątkiem artykułów oznaczonych odrębnie.
W myśl art. 39 ust. 2 przedsiębiorstwo państwowe można poddać prywatyzacji bezpośredniej, jeżeli:
* zatrudnienie 31 grudnia roku poprzedzającego rok wydania zarządzenia oprywatyzacji bezpośredniej nie przekracza 500 osób,
* wartość sprzedaży towarów i usług w roku poprzedzającym rok wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej nie jest wyższa od równowartości w złotych polskich 6 mln ECU, obliczonej według kursu kupnaogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na 31 grudnia roku poprzedzającego rok wydania zarządzenia o prywatyzacji bezpośredniej (według Tabeli Kursów Średnich NBP nr...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta