Chińczyk i reszta
Jakie ciągniki do małych gospodarstw
Chińczyk i reszta
W latach 1980-1995 ubyło w Polsce około 350 tys. gospodarstw rolnych, przy czym wykruszały się zwłaszcza gospodarstwa z grupy liczącej od 2 do 7 ha. W ciągu tych 15 lat ich udział w ogólnej liczbie gospodarstw zmniejszył się z 52, 3 proc. do 47, 1 proc. , a liczba tych gospodarstw zmalała z 1250 tys. do niewiele ponad 900 tys. Prawie nie zmieniła się liczba gospodarstw najmniejszych o powierzchni 1-2 ha (ich procentowy udział nawet wzrósł) , wzrosła natomiast liczba gospodarstw o powierzchni 10-15 ha, zwłaszcza zaś gospodarstw liczących ponad 15 ha.
Proces wypadania gospodarstw tzw. środka, znany jako polaryzacja, ma podłoże ekonomiczne i zachodzi nie tylko w polskim rolnictwie. Po prostu, gospodarstwa o powierzchni do 10 ha są obecnie za małe, by rodzinie rolnika zapewnić wystarczające dochody, z kolei ekonomiczna przewaga małych gospodarstw (do 2 ha) wynika z tego, że produkują one głównie na samozaopatrzenie i przy sporządzaniu kalkulacji opłacalności mogą uwzględniać ceny detaliczne żywności, które są przeważnie 2-3 razy wyższe od cen skupu produktów rolnych. Właściciele tych gospodarstw muszą mieć jednak jakieś inne podstawowe źródło utrzymania, a praca w rolnictwie tylko te dochody uzupełnia.
Bez ciągnika nie ma sensu
Zmiany struktury agrarnej zachodzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta