Dodatkowa aktywność zwiększy świadczenie
PROCEDURA | ZUS podwyższy emeryturę, gdy uwzględni zarobki uzyskane po jej przyznaniu. Nastąpi to od miesiąca, w którym zainteresowany zgłosi wniosek do organu rentowego.
- Na emeryturę przeszłam w 2008 r. Mimo posiadania ponadczterdziestoletniego stażu emerytalnego jest ona niska, gdyż nie dotarłam do dokumentacji zarobkowej byłego, nieistniejącego już zakładu, w którym w latach 1960–1970 osiągałam wysokie zarobki. Po przejściu na emeryturę do 31 grudnia 2014 r. pracowałam, osiągając zarobki wyższe niż przyjęte do podstawy wymiaru świadczenia. Czy przeliczenie pobieranej emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu podwyższy jej wysokość? – pyta czytelniczka.
Tak.
Zasady ustalania i przeliczania emerytur i rent określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 748, dalej ustawa emerytalna). Jej art. 112 i 113 umożliwiają doliczenie okresów składkowych i nieskładkowych przypadających po przyznaniu emerytury. Wniosek składa się do ZUS po każdym kwartale kalendarzowym pracy, albo wcześniej – gdy ustanie zatrudnienie. Wówczas organ rentowy doliczy do kwoty emerytury:
- po 1,3 proc. aktualnej podstawy wymiaru (ustalonej w wyniku waloryzacji) za każdy rok okresów składkowych,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru (ustalonej w wyniku waloryzacji) za każdy rok okresów nieskładkowych.
Doliczenie nowych okresów pracy umożliwi w niektórych przypadkach przeliczenie emerytury z uwzględnieniem aktualnej kwoty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta