Jak skutecznie pozbyć się najemcy z lokalu użytkowego
Kiedy najemca lokalu użytkowego nie płaci i nie chce się wyprowadzić, są prawne sposoby, by odzyskać nie tylko lokal, ale i zaległy czynsz.
O tym, czy szybko i sprawnie przedsiębiorca pozbędzie się dłużnika, zdecyduje treść umowy najmu. Dlatego już na etapie wynajmowania lokalu warto zadbać o korzystne dla siebie zapisy. Chyba że wynajmujący od początku postanowi poddać się regułom kodeksu cywilnego. Jeśli spornej kwestii nie rozstrzyga umowa, zawsze sięga się po kodeks cywilny.
Czynsz to obowiązek
Podstawowym obowiązkiem najemcy jest płacenie czynszu w umówionym terminie (art. 669 k.c.). Określa go umowa najmu, a gdy nie reguluje tej kwestii, bo i tak czasami bywa, wówczas trzeba sięgnąć po przepisy kodeksu cywilnego. Te zaś zawierają jasne reguły, a mianowicie: płaci się z góry:
- za cały czas najmu – gdy umowę zawarto na okres nie dłuższy niż miesiąc,
- do 10. dnia miesiąca – gdy zawarto ją na okres dłuższy niż miesiąc albo na czas nieoznaczony.
Przedsiębiorca może wypowiedzieć umowę po upływie okresu, jaki przewiduje umowa. Gdyby jednak tej kwestii nie regulowała lub czyniła to zbyt ogólnikowo, wtedy trzeba sięgnąć po kodeks cywilny. Przewiduje on, że umowę można wypowiedzieć dopiero, gdy najemca nie płaci przez dwa okresy. Nie zawsze jednak oznacza to dwa miesiące. Od stron umowy najmu zależy, o jakie dokładnie okresy chodzi.
Czynsz może być płacony co miesiąc, ale niekoniecznie. Może być regulowany np. także co dwa czy trzy miesiące. Wystarczy jednak, że najemca raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta