Jak zmienić umowę spółki osobowej
PRAWO HANDLOWE | Spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Pokrzywdzony jej uczestnik ma środki obrony swoich interesów. Może powołać się na nieważność czynności prawnej czy nawet wypowiedzieć umowę spółki.
Anna Borysewicz
Spółka osobowa, czyli zgodnie z definicją w art. 4 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych – jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna, może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. W świetle zaś art. 9 k.s.h. zmiana postanowień umowy ww. podmiotów – co do zasady – wymaga zgody wszystkich jego uczestników. Powołany przepis ma jednak wyłącznie dyspozytywny charakter, co oznacza, że kontrakt spółki może odmiennie regulować tę kwestię >patrz przykład 1.
Dopuszczalne jest zatem podejmowanie uchwał modyfikujących jego treść większością głosów (kwalifikowaną lub zwykłą) bądź wprowadzenie wymogu kworum. Podkreślić należy, że do spółek osobowych w przeciwieństwie do kapitałowych nie znajduje zastosowania art. 20 k.s.h. Nie istnieje więc nakaz jednakowego traktowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta