Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Domniemanie czasu trwania kadencji członka zarządu spółki

24 lipca 2015 | Prawo w biznesie | Aleksander Adamus
Aleksander Adamus
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Aleksander Adamus

W braku wyraźnej regulacji w umowie spółki z o.o., iż członkowie zarządu są powołani 
na czas nieoznaczony, przy jednoczesnym braku wskazania, że są powoływani na określoną tam kadencję (np. trzech lat), przepis art. 202 § 1 Kodeksu spółek handlowych wprowadza domniemanie, że kadencja członka zarządu trwa jeden rok. Oznacza to, że zarządcy muszą co roku poddać się weryfikacji wspólników. Wspólnicy niezadowoleni z pracy zarządu nie „odnowią" mandatu członkom zarządu, których roczna kadencja się zakończyła.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 4 marca 2015 r., IV CSK 340/14.

Pomiędzy powódką B.L. a pozwaną H. W. sp. z o.o. toczył się spór o wynagrodzenie należne powódce z tytułu świadczonych na rzecz pozwanej usług.

W skardze kasacyjnej pozwana podniosła zarzut nieważności postępowania zarówno przed sądem I, jak i II instancji, twierdząc, że nie miała organu powołanego do jej reprezentowania. Z umowy pozwanej spółki wynikało, że zarząd spółki składa się z jednego lub większej liczby członków, a do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych i niemajątkowych spółki oraz podpisywania dokumentów zawierających tego rodzaju oświadczenia uprawniony jest każdy członek zarządu samodzielnie. Według umowy spółki, do wyłącznej kompetencji zgromadzenia wspólników należy podejmowanie uchwał w sprawach wyboru i odwołania zarządu. Rok obrachunkowy spółki pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

Uchwałą nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników z 10 maja 2002 r. do zarządu pozwanej zostali powołani: A. B., K. W. i B. K. Długość kadencji tych osób nie została określona.

31 marca 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10200

Wydanie: 10200

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament