Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fortuna pod znakiem filiżanki

24 lipca 2015 | Ekonomia
Teresa Mokrysz (na zdjęciu  w środku) za swój największy sukces uważa włączenie się dzieci: Sylwii i Adama  w prowadzenie Mokate
źródło: materiały prasowe
Teresa Mokrysz (na zdjęciu w środku) za swój największy sukces uważa włączenie się dzieci: Sylwii i Adama w prowadzenie Mokate
Biznes od pokoleń
źródło: Rzeczpospolita
Biznes od pokoleń
źródło: Rzeczpospolita

Teresa Mokrysz nauczyła Polaków pić cappuccino, a następnie ruszyła na podbój rynków zagranicznych. W ekspansji pomagają jej córka Sylwia i syn Adam, czwarte pokolenie przedsiębiorców w rodzinie.

Beata Drewnowska

Na szczyt 50-metrowej wieży wspina się elegancka blondynka. W pokonywaniu kolejnych stopni stromych schodów nie przeszkadzają jej ani szpilki, ani żar bijący od maszyn produkujących tutaj spieniacze i zabielacze do zup, deserów czy cappuccino w proszku.

Nie zraża jej także nadciągająca burza. Chce pokazać towarzyszącym jej gościom fabrykę w Ustroniu, gdzie – w domu ze spadzistym dachem – zaczęła się historia stworzonego przez nią Mokate. Dziś pierwszą siedzibę firmy można zobaczyć już tylko na pamiątkowych zdjęciach.

W ciągu ostatnich 25 lat istnienia Mokate Teresa Mokrysz nieraz udowodniła, że bliżej jej do żelaznej damy niż kruchej blondynki. Dzięki temu jej firma stała się czołowym producentem kawy i herbaty w Europie Środkowej.

Założycielka Mokate nie zamierza jednak osiadać na laurach, bo nie wierzy, że sukces jest dany raz na całe życie. – Nieustająco poszukujemy nowych możliwości i kierunków rozwoju – zaznacza Teresa Mokrysz. – Z pewnością procentuje tu ogromny szacunek do pracy, jaki zarówno mnie, jak i mężowi wpojono w domach rodzinnych.

Śmietanka zamiast paluszków i betonu

Szczególną przedsiębiorczością, pomysłowością i wytrwałością zasłynęli dziadek jej męża Kazimierza Alois oraz brat dziadka Josef Mokryš. Ich portrety wiszą w holu siedziby Mokate w Ustroniu.

Na początku XX wieku w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10200

Wydanie: 10200

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament